top of page

Şanlıurfa'nın Meşhur Sokak Lezzetleri


1. Lahmacun


Sevilen tatlar arasında yer alan lahmacun, şehrin en popüler lezzetlerinden biridir. İncecik açılan hamurun üzerine soğan, bol kıyma, maydanoz ve çeşitli baharatlar konulmaktadır.

Taş fırında pişirilen lahmacun kıtır kıtır yapısı ile de dikkat çekmektedir. Lahmacunun anavatanı Şanlıurfa olduğundan şehre geldiğinizde mutlaka yemeniz gereken lezzetlerden biridir.

Bu harika lezzeti, Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde yer alan Çulcuoğlu Restoran’da uygun fiyata yiyebilirsiniz.


Adres: Atatürk Mahallesi, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, 63100 Haliliye/Şanlıurfa


2. Patlıcan Kebabı

Bölge halkı tarafından Balcanlı kebap olarak da bilinen patlıcan kebabı, şehrin yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır.

Şişe geçirilen patlıcan ve köfteler ile yapılan bu eşsiz lezzeti, şehre geldiğinizde mutlaka denemelisiniz. Yapımında kuzu eti kullanılan kebap, yanında yeşil biber ve soğan ile servis edilmektedir.

Bu eşsiz lezzeti, şehirde birçok noktada bulabileceğiniz gibi özellikle Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yer alan Gül Baba Lokantası’nda uygun fiyata deneyebilirsiniz.


Adres: Sahil Cumhuriyet, Ferit Aydın Mirkelam Cd. Birecik/Şanlıurfa3.Urfa Kebabı

Şehrin en meşhur lezzetlerinden biri olan ve bölge halkı tarafından da sıklıkla tercih edilen Urfa kebabı, özellikle sıra gecelerinde yapılmaktadır.

Yapımında koyun kıyması veya kuzu kıyması kullanılmaktadır. Şişe geçirilen patlıcan ve kıymalar ile yapılan bu eşsiz lezzetin içerisine arzuya göre sarımsak ve çeşitli baharatlar eklenmektedir.

Yanında ayran ile servis edilen Urfa kebabını, Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde yer alan Altın Lokantası’nda uygun fiyata tadabilirsiniz.


Adres: Şutim Yenihal Pazarı, C Blok, No:1, 63040 Haliliye/Şanlıurfa4.Ağzı Açık

Şanlıurfa’nın meşhur lezzetleri arasında yer alan ağzı açık, şehirde en sık tüketilen lezzetler arasındadır.

Elle açılan hamurun içerisine kıyma ve çeşitli baharatlar eklenmektedir. Bölge halkı tarafından Urfa pizzası olarak da bilinen bu eşsiz hamur işi lezzeti, Şanlıurfa’ya geldiğinizde mutlaka denemelisiniz.

Şanlıurfa’da sıklıkla yapılan bu eşsiz lezzeti, Haliliye ilçesinde yer alan Bayram Lokantası’nda uygun fiyata tadabilmeniz mümkündür.


Adres: Şutim, Toptancılar Sitesi No:28, Haliliye/Şanlıurfa5.Üzmeli Pilav

Şanlıurfa’nın meşhur lezzetleri arasında yer alan üzlemeli pilav, şehre özgü bir şekilde yapılmaktadır.

Oldukça doyurucu olan bu pilavın yapımında kuşbaşı et, nohut ve kuş üzümü kullanılmaktadır. Bütün bu malzemeler et suyunda pişmekte ve içerisinde pekmez katılmaktadır.

Farklı bir tada sahip olan bu pilavı, şehir merkezinde yer alan esnaf lokantalarında uygun fiyata yiyebilmeniz mümkündür.6.Söğülme

Yöresel lezzetler arasında yer alan söğülme, bölge halkı tarafından akşam yemeği sofralarında meze olarak tüketilmektedir.

Yapımında közlenmiş patlıcan, kıyma ve sarımsak kullanılmaktadır. Kendine has farklı lezzeti ile dikkat çeken söğülmeyi, şehir merkezinde ve ilçelerinde yöresel yemekler sunan restoranlarda bulabilmeniz mümkündür.