top of page

Aksaray


Aksaray, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi’nde, kısmen Konya Havzası'nda ve kısmen Kapadokya'da yer alan, merkezi Aksaray kenti olan ildir. Daha öncesinde il iken 1933'te ilçe yapılmış ve 15 Haziran 1989 tarih ve 3578 sayılı yasa ile Niğde'den ayrılarak yeniden il olmuştur.

Alan: 7.626 km²

Nüfus: 412.172


Aksaray Gezilecek Yerler


1. Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

Yeraltı şehri üç katlıdır. İçerisinde ahır, mutfak, su kuyuları, tandır, ocak, ambar damları gibi yaşamsal mekanlar olup bu mekanlar arasındaki bağlantılar dehlizlerle sağlanır. Plan özellikleri ve yapılış tekniğiyle yeraltı şehri Bizans dönemine tarihlenmektedir.2. Aksaray Müzesi

Aksaray Müzesi 1969 yılında Zinciriye Medresesi'nde kurulmuş ve civardan eser toplanmıştır. Daha sonra Acemhöyük, Aşıklı Höyük, Musular ve Güvercinkayası Höyüğü kazılarının yapılmasıyla yeni bir binaya ihtiyaç duyulmuş ve 2004 yılında yeni bir bina inşa edilmiştir.3. Karamanoğlu Ulu Cami

Aksaray Ulu Cami, Karamanoğlu Camii adıyla da bilinen Aksaray merkezinde yer alan cami. Yığma bir tepe üzerinde bulunan caminin kitabesinde, 1408-1409 yıllarında Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından Mimar Mehmet Firuz Bey'e yaptırıldığı yazılıdır.


4. Somuncu Baba Minyatür Müzesi

Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde yaşamış dönemin ünlü alimlerinden olan Somuncu Baba’nın hayat hikayesinin figürlerle anlatıldığı müze haftanın her günü hizmete açık tutuluyor. Rehber eşliğinde somuncu babanın yaşadığı manevi atmosferin ziyaretçilere tanıtıldığı müze 2022 yılının ilk 6 ayında 200 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.
27 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Zonguldak