top of page

Ardahan

Güncelleme tarihi: 15 Ağu 2022


Ardahan, Türkiye'nin kuzeydoğu kısmında, Gürcistan sınırı yakında yer alan bir kenttir. 1992'den bu yana Türkiye'nin ile Karadeniz ikliminin Kafkaslar üzerinde hakim olduğu bir ildir.

Alan: 5.661 km²

Nüfus: 94.932


Ardahan Gezilecek Yerler


1. Şeytan Kalesi

Şeytan Kalesi eski adı Rabat olan Yıldırımtepe köyünün merkezinin 1,3 km kuzeyinde, bir derenin sağ kıyısında kayalık bir tepede yer alır. Üç tarafı uçurum olan bu tepeye sadece bir yönden ulaşmak mümkündür. Kaleye bu konumundan dolayı ulaşımının ve ele geçirilmesinin zor olması nedeniyle Şeytan Kalesi dendiği sanılır. Ancak kalenin ele geçirilememesinden dolayı kaledekilerin yenilmezliği kötü ruhlarla, şeytanla bağlantılı olduğu gibi halk arasında bir efsane de mevcuttur.
2.Çıldır Gölü

Çıldır Gölü, Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde kalan göl, 123 km2 alanı ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük tatlı su ve en büyük ikinci göldür. Deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikte bulunan gölün en derin noktası 42 metredir. Çıldır Gölü, bir lâv akıntısı ile bir moloz mahrutu tarafından müştereken meydana getirilmiş bir doğal set gölüdür. Birçok dere ve pınarlarla beslenmekte olan gölün tek çıktısı kuzey batısında yer alan Ermenistan sınırında bulunan Arpaçay kolu olan Telek Çayı'dır. En büyük olanı Akçakale harabelerinin yanında yer alan adadır. Göl etrafında çok az bitki örtüsü gelişmiştir ancak gölü çevreleyen otlaklarda yoğun hayvancılık yapılmaktadır. (Kışın gezilmesi önerilir)3. Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi

Ardahan'a sadece 20 km. uzaklıktadır. Bu yolun ilk 17 km si asfalt karayolu, bu yoldan planlama alanına bağlantıyı sağlayan 3 km’lik yol ise stabilize yoldur. 1998 yılında yapımına başlanan tesis baby-lift ile hizmete sunulmuş olup, telesiyej kurulması, çalışmaları sürdürülmektedir. Günübirlik, ihtiyaçlar karşılanmak üzere kafeterya ve 20 kişinin konaklayabilmesine imkan sağlayacak şekilde konaklama tesisi yapılarak, özel teşebbüse verilmek suretiyle hizmete sunulmuştur.

4.Ardahan Kalesi

Ardahan Merkez'de, Halil Efendi Mahallesi'nde yer alan Ardahan Kalesi, Osmanlı döneminde,16. Yüzyıl ortalarında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle inşa edilen, günümüze kadar ulaşmayı başaran Ardahan Kalemizin tarihi oldukça eskilere dayanıyor.

Kalemizin çevresinde gerçekleştirilen prehistorik araştırmalarda eski Tunç Çağı’ na ait bulgular elde edilmiştir.

Bununla birlikte kale tarih boyunca çeşitli krallıkların hâkimiyetine girmiştir.

Tam olarak şehir merkezimizin kuzeyindeki Halil Efendi Mahallesi ile Ardahan Merkezini birbirinden ayıran Kura Nehrinin hemen sol yanında yer alan Kalemiz dikdörtgen bir mimariye sahiptir.
5. Cemal Tural Tabiat Parkı

Yazı başka güzel, kışı başka güzel. Her mevsim gezilebilecek mesire yeri. Mangal yapmaya uygun. Giriş ücretsiz. Merkeze 5km uzaklıkta, ulaşımı oldukça kolay elbetteki kendi aracınızla. Karşışında Ardahan Üniversitesi yer alıyor. Piknik masaları, çeşme, wc mevcut. Ormanda geniş alanı piknik için kullanabilirsiniz. Araç park etmek sorun değil. Yaz olsa bile yanınızda hırka vb bulundurun. Çocuklara uygun oyun alanı mevcut. Orman içinde yürüyüş yapabilirler.


10 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör