top of page

Bolu'nun Meşhur Yemekleri


1. Kedi Batmaz

Bolu şehrinin en sevilen lezzetleri arasında yer alan kedi batmaz yemeği, mısır unu ile yapılmaktadır. Hamur haline getirildikten sonra üzerine tereyağında pişmiş kaz ciğeri ya da keş peyniri dökülerek servis edilmektedir. Kedi batmaz yemeğini, Bolu şehrinin hemen her lokantasında tadabilirsiniz.
2. Abant Kebabı

Bolu şehrinin en popüler yöresel lezzetlerinden bir tanesi olan Abant kebabı, kızarmış ekmeğin üzerine kızarmış patlıcan, kaşar ve et eklenerek yapılmaktadır. Et yemeği seven hemen herkesin beğeneceği lezzetlerden biri olan Abant kebabını, Bolu şehrinde yer alan hemen her et lokantasında yemek mümkündür.

3. Ovmaç Çorbası

Ovmaç çorbasının en büyük özelliği, diğer çorbaların aksine oldukça doyurucu olmasıdır. Nohut ve hamur parçalarının yanı sıra salça ve soğan eklenerek yapılan ovmaç çorbasının tadına merkezde bulunan pek çok restoranda bakabilirsiniz.

4. Mengen Pilavı

Bolu mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi olan Mengen pilavı, şehirde bulunan lokantaların yanı sıra hemen her evde de pişmektedir. Kavrulmuş mantar ve badem ile hazırlanan pilav, isteğe bağlı olarak yeşil fıstık ve domates eklenerek de yapılabiliyor. Başta kulağa garip gelse de mengen pilavı, tadına bakam hemen herkesin beğendiği lezzetlerden bir tanesidir.

5. Kaldırık Dolması

Bolu şehrinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kaldırık dolmasını şehrin hemen her lokantasında tatmanız mümkündür. Aynı zamanda Bolu şehrinde bulunan hemen her evde yapılan lezzetlerden biri olan kaldırık dolması, hodan yaprağı olarak da bilinen kaldırıktan yapılmaktadır. Kaldırık dolması genel olarak mısır unu ile yapılmaktadır. Yapraklar haşlandıktan sonra içerisine soğan, sarımsak ve mısır unu eklenmektedir. Son olarak da sarma şeklinde pişirilmektedir. Öte yandan kaldırık dolmasının üstüne sarımsaklı yoğurt döküp yeme gibi bir imkanınız da bulunmaktadır.29 görüntüleme