top of page

Diyarbakır'da Ne Yenir


1.Meftune

Birçok yörede yapılmasından dolayı meftunenin tarifi ve malzemeleri yörelere göre değişiklik gösterebiliyor. Mardin usulü meftune kurutulmuş sebzelerle, Diyarbakır usulü ise taze sebzelerle yapılıyor. Yazın patlıcan, kışın ise kabak kullanarak her dönem ulaşabileceğiniz, dilediğiniz gibi şekillendirebileceğiniz meftune yemeği sizi her haliyle büyüleyecek.
2. Serbizer

Serbizer çorbası özellikle soğuk zamanlarda bir yandan içinizi ısıtırken bir yandan da içinde bulunan et suyu, mercimek ve bulgur ile oldukça doyurucu bir çorba. Tam bir enerji bombası!
3. Ciğer Kebabı

Diyarbakır’ın en lezzetli yemeklerinden olan ciğer kebabı o kadar meşhur ki sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri dahil olmak üzere günün her saati tüketiliyor.
4. Kaburga Dolması

Diyarbakır’ın bu yöresel yemeği, saatlerce pişmiş ve lokum gibi dağılmış kuzu kaburga eti ve derisinin içine doldurulmuş bol baharatlı iç pilav ile servis ediliyor. Sofranın tam ortasına koyduğunuz anda sadece bakarak bile doyabileceğiniz, et severler için muazzam bir yemek.

5.Ayvalı Kavurma

Diyarbakır'a özgü olan bu farklı lezzet birçok bölgede farklı malzemeler katılıp yapıldığı gibi, yemeğin asıl çıkış yeri memleketimizdir. Kış hazırlığı için yazın sonu ya da sonbaharda yapılmasına rağmen, yaz aylarında günlük yemek için de ayvalı kavurma sofralarımızı süslüyor.
42 görüntüleme