top of page

Edirne Tarihi Rotası

Uzunluk: 2.5 Km

Süre: 31 Dk
 

Durak 1: Necmi İğe Evi Etnografya Müzesi

Balkanlar, Rumeli ve bölgemizin düğünlerinin tüm öğelerini içinde barındıran Necmi İğe Etnografya Müzesi'nde talikadan, düğün yemeği yapan kadınlara, kız istemeden kına gecesine, damat tıraşından düğün alayına, kurşun dökme sahnesinden, ailece yemek yenilen sahneye kadar birçok bölüm yer alıyor.
Durak 2: Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Müzenin bahçesinde giriş kısmında Enez’den gelen tapınağa ait Aiol sütün başlıklarıyla düzenlenmiş; Böcek Mektebine bakan güney bölümü su kültürüne ait eserlerle ele alınmıştır. Osmanlı Dönemine ait su kültürü ile ilgili olan Edirne’nin balıklı havuzları ve kuşlukları da bu alanda sergilenmektedir. Müze binasında salonlarda sergileme ise, Arkeoloji ve Etnografya bölümlerinden oluşmaktadır. Balkanlara has yöresel kıyafetler, Hat sanatının değişik örnekleri, halı, kilimler, Edirne Gelin Odası, Oturma Odasının temsil edildiği etnografya salonunda ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye yaptığı seyahat sırasında kullandığı bazı özel eşyaları da sergilenmektedir.
Durak 3: Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Türk İslam Eserleri Müze'sinde eserler kronolojik bir dizin içinde sergilenmektedir. Girişteki salonda Osmanlı Dönemi yapıtlardan sağlanan yazıtlar, el yazması Kuran'lar ve cam eşyalar bulunmaktadır. Yazıtlar cami, hamam, medrese ve çeşmelerden toplanmıştır.
Durak 4: Selimiye Cami

Edirne’nin her yerinden tüm ihtişamı ile görülebilen, dört zarif minaresi, muhteşem kubbesi ile eşsiz bir yapı olan Selimiye Camii dünya tarihinin ünlü mimarlarından birisi olan Mimar Sinan’ın eseridir. Yapımına II.Selim’in emri ile 1568 yılında başlanan caminin inşası binlerce kişinin yoğun çalışması ile yedi yıl sürmüş ve 1575 yılında tamamlanmıştır. Osmanlı mimarisinin en önemli eseri olarak kabul edilen camiyi Mimar Sinan da “ustalık eserim” olarak tanımlamıştır.
Durak 5: Edirne Kent Müzesi

Kentin ekonomik, sosyolojik, kültürel yönlerini modern müzecilik anlayışıyla aktaran mekanda, Selimiye'den Saray-ı Cedide-i Amire'ye, Mimar Sinan'dan Fatih'e, sultanların av sporundan Kırkpınar'a, işgalden kurtuluşa, Neolotik Dönem'den Traklar'a, ayçiçeğinden çeltiğe, Klarnetçi Deli Selim'den Kakava'ya, Kapıkule'den Meriç'e Edirne'nin dünü ve bugününe dair her bilgi, üç boyutlu silikon heykeller ve dijital ekranlarla sunulmaktadır.
Durak 6: Fatih Sultan Mehmet Müzesi

Tematik olarak hazırlanan müzede, medrese hücrelerinin her bir duvarı Fatih Sultan Mehmet’in hayatından kesitlere sahne olmuştur. Müzeye dönüştürülen medrese, geleneksel sanatların günümüz teknolojisiyle yorumlandığı çağdaş resimli bir kitap gibi tasarlanmıştır.

Durak 7: Alipaşa Çarşısı

Ali Paşa Çarşısını, Hersekli Semiz Ali Paşa 1560 yılında yaptırmıştır. Bu çarşı Kanuni Sultan Süleyman’ın Babaeski’de yaptırdığı caminin vakfıdır ve Mimar Sinan’ın eseridir. İstanbul’da bulunan Kapalı Çarşının küçük ölçüdeki bir benzeri olan Ali Paşa Çarşısı, kesme taştan kalın duvarlı kütlevi bir yapı olup, etrafını çeviren sokaklardan altı kapı ile içerisine girilmektedir. 300 m. uzunluğunda olan çarşıda 130 dükkan bulunmaktadır.

Durak 8: Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı

Kanuni Sultan Süleyman'ın Sadrazamı Rüstem Paşa, Mimar Sinan’a yaptırtmıştır. Klasik Osmanlı mimarisinin ilginç örneklerinden olup Kanuni döneminin görkemli yapılarındandır.
 

⇊⇊⇊ Rota Önizlemesi ⇊⇊⇊