top of page

Eskişehir Kültür Rotası

Uzunluk: 1.5 Km

Süre: 20 Dk
 

Durak 1: Tarihi Odunpazarı Evleri

Odunpazarı semti kentin güneyindeki tepelerde kurulmuştur. Geleneksel Anadolu Türk Mimarisi örneklerini koruyan semt, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli-bitişik düzenli-cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak günümüze kadar gelmiştir. “…Eşraf ve sipahisi çoktur... Şehir 17 mahalledir. Evleri bağlı, bahçeli ve mamurdur... Şehrin 4 çevresi gül, gülistan, bağ ve bostan dolu olup hububatı çok bir şehirdir…”. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de adından büyük bir övgü ile söz edilen Odunpazarı, bugün Seyahatname’de adı geçen sokakların 5’ini aynı ismi ile korumaya devam etmektedir.

Durak 2: Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’e, kazandırdığı ve Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği olan “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”nde, Yılmaz Büyükerşen’in Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 200 kişinin heykeli yer almaktadır.

Müzede, Atatürk’ün çeşitli dönemlerini yansıtan heykelleri, Atatürk’ün ailesinin yanı sıra yerli ve yabancı devlet adamlarının, sanatçıların, medya mensuplarının ve sporcuların canlı hissi veren heykelleri, değişik dekorlar önünde sergilenmektedir. Müzede aynı zamanda Eskişehir’in ve Türkiye’nin tarihinden kesitlere de yer verilmiştir.

Zaman içinde Eskişehir’e gelecek olan ünlü kişilerin ölçüleri alınıp, özel fotoğrafları çekilerek yapılacak olan balmumu heykelleri de müzedeki yerini alacaktır.
Durak 3: Eto Müze

Eskişehir’in sahip olduğu değerlerin, ticari faaliyetlerinin, ürettiği sanayi ürünlerinin kayıt altına alındığı bu müzede şehre değer katan ve bugün dünya pazarlarına açılan markalara da yer verilmiştir.

Durak 4: Kurtuluş Müzesi

Müze, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuş olup, Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıldönümü olan 29 Ekim 2016 tarihinde açılmıştır. Müze, Haziran 2015 projesinde bu amaçla restore edilen tarihi Mestanoğlu Halil Konağı'ndadır. Birinci İnönü Savaşın'nda (1921) Türk birliklerinin komutanı İsmet İnönü'nün bu konakta kalması, müze yerinin seçiminde önemli rol oynadı.
Durak 5: Odunpazarı Modern Müze

Eskişehir’in tarihi Odunpazarı evlerinin arasında yer alan OMM binası, dünyaca ünlü mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates (KKAA) tarafından tasarlandı; kendisi de Eskişehirli olan mimar ve koleksiyoner Erol Tabanca tarafından hayata geçirildi.

Durak 6: Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi, 1916 yılında Turan Numune Mektebi olarak yapılan yapıda faaliyet göstermektedir. Birinci Ulusal Mimarlık dönemi eserlerinden olan yapı, uzun yıllar çeşitli kamu kurumlarına ev sahipliği yapmıştır. Bir dönem atıl kalan yapı, 1989 yılında Anadolu Üniversitesi’ne devredilmiştir. Anadolu Üniversitesi tarafından yaptırılan restorasyon ve tanzim çalışmalarının ardından 23 Nisan 1994 tarihinde Cumhuriyet Tarihi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Durak 7: Eğitim Karikatürleri Müzesi

Karikatür müzesi binası; 1900’lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen ve konut olarak kullanılan ahşap bir yapının restorasyonla yenilenmesinden oluşturulmuştur. İki katlıdır ve toplam alanı 265 metrekaredir. Yapı tipi bir Eskişehir Odunpazarı evidir. Şehrin ilk kurulduğu bölgededir. Müze, Türkiye’de bir ilk olan Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin yan kuruluşudur. Müzede her daim sergi, değişken sergi bölümleri, portreler odası, Türk karikatür ustaları odası, Eskişehirli karikatürcüler odası ile kitaplık bölümleri bulunmaktadır. Müzede karikatür çalışmalarının yapılabileceği mekânlar da tasarlanmıştır.

Durak 8: Yeşil Efendi Konağı ATATÜRK ile Bir Gün Galerisi

1890 yılında Odunpazarı’nın sayılı zenginlerinden ve Cumhuriyet’in ilk milletvekillerinden Yeşil Efendi lakaplı Halil İbrahim Efendi tarafından yaptırılan Yeşil Efendi Konağı, Odunpazarı Belediyesi tarafından, Atatürk ile bir gün geçirebileceğiniz bir müzeye dönüştürüldü. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir ziyareti sırasında bir gece kaldığı Yeşil Efendi Konağı, bugün ‘Atatürk ile Bir Gün Müzesi’ olarak hizmet veriyor.


Durak 8: Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi

Odunpazarı Belediyesi, Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan Kurşunlu Külliyesi’nde eskiden nikah salonu olarak kullanılan alanı, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi’ne dönüştürdü. Müzede; Fotoğraf Sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan tarafından Odunpazarı Belediyesine bağışlanan 372 adet fotoğraf makinesi, fotoğraflar, fotoğrafçılıkta kullanılan çeşitli aletler, kitap ve dergilerden oluşan koleksiyon yer alıyor.


Durak 8: Eskişehir Lületaşı Müzesi

Eskişehir ili, Odunpazarı ilçesi Merkez sınırları içerisinde ki Kentsel Sit içerisinde yer alan Lületaşı Müzesi;

Eskişehir Valiliği tarafından 1998 yılından buyana yapılan uluslararası Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El Sanatları yarışmaları ve sergilerinde yer alan eserler, İl özel idaresi tarafından satın alınıp lületaşı müzesinin oluşumunda ilk adım atılmıştır. 60 sanatçıya ait 400 civarında eseri bünyesinde bulunduran Lületaşı Müzesi, 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından Kurşunlu Külliyesinde yerli ve yabancı misafirlerin ziyaretine açılmıştır.