top of page

Hatay'ın Meşhur Yemekleri


1.İçli Köfte (Oruk)

İçli köfte ya da oruk, bulgurun hamur hâline getirilerek içinin doldurulması suretiyle yapılan, Orta Doğu mutfağında bir yemektir.
2. Kaytaz Böreği

Kaytaz böreği, bir çeşit börektir. Şekli kare veya daire şeklindedir. Hamurunun içine kıyma, soğan, nar ekşisi, pul biber ve karabiberden oluşan harç konulur. Fırında pişirilir. Hatay Kaytaz Böreği 23.03.2022 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.
3. Fellah Köftesi

Fellah köftesi, Kürt köftesi, Arap köftesi, sarımsaklı köfte, bulgur köftesi veya zeyitli köfte adlarıyla bilinen bulgurdan yapılan bir köftedir.
4. Tepsi Kebabı

Tepsi kebabı, namıdiğer lahm-ı sini, Antakya'ya ait olan lezzetli yemeklerden sadece biri. Tepsinin içerisinde dev bir sebzeli köfte olarak gözükse de aslında o her şeyiyle özel bir kebap. Eti, sebzesi. Bu noktada önemli olan hiçbir sebzenin sulanmaması ve tüm suyunu pişerken kebaba aroma olarak vermesinden geçiyor.

5. Döner (Hatay Ululü Döner)

İnce lavaş ekmeğe yapılan döner domates sosu eklenerek servis edilir.

6. Şişperek(Yoğurtlu Mantı Çorbası)

Soğan, kıyma, yoğurt, pirinç ve ince hamur parçaları ile yapılan, her mevsimde yiyebileceğiniz özellikle de kış mevsiminde içinizi ısıtacak, hayran kalacağınız, lezzetli bir çorba.6. Künefe

Künefe, kıyılmış filo hamuru, veya alternatif olarak ince irmik hamuruyla yapılan, şeker bazlı şurupla beslenen ve tipik olarak peynir veya pıhtılaşmış krema, fıstık, veya fındık gibi diğer malzemelerin dahil edilmesiyle yapılan, geleneksel bir Ortadoğu tatlısı.