top of page

Mersin'in Harika Lezzetleri


1.Tantuni

Ünü Mersin'i aşmış ve büyük şehirlerin sokak lezzetleri arasına girmiş tantuni de biftek veya kaburgadan yapılıyor. Arap mutfağından geldiği bilinen ve Arapçada yumuşak yemek anlamına gelen bu lezzette satırla doğranan etler haşlandıktan sonra biber, domates ve soğan harmanıyla sacda kavruluyor. Yağ olarak da kuyruk yağı kullanılıyor.
2. Batırık

Mersin güneşinde kurutulmuş salça ve dağlarından toplanan otlarıyla damakta farklı bir lezzet bırakıyor. Bulgurla yapılıyor ve benzerlerinden farklı olarak içine yer fıstığı ile tahin de katılıyor.

3. Sıkma

Sıkma ince ekmeğe sarılmış peynirin sac üzerinde ısıtılıp dışına yağ sürülerek yapılmaktadır.

4. Karışık Çorba

Yaz sıcağında da kış soğuğunda da severek içilen çorbanın hammaddesi tavuk. Ama içinde mercimek, nohut gibi birçok bakliyat ya da un olduğu için bol kalorili çorba kategorisine de giriyor. Kullanılan biber salçası ve acılı baharatlar bu çorbayı Mersinli yapan unsurlar. Tarsus yöresinde bu çorbaya Tarmer de deniliyor. Bir diğer versiyonu ise tavuk yerine keklik konularak yapılıyor. Bakliyatsız olunca da Arapaşı çorbası adını alıyor.

5. Kerebiç

Ramazan aylarında bir sofra klasiğine dönüşen bu tatlı için içli köftenin şekerlisi de diyebiliriz. Dışı yağ, irmik ve şekerle yapılıyor, içine ise kıyma yerine antepfıstığı ve ceviz konuluyor. Beyaz bir köpüğün içinde servis edilen kurabiyelerin köpüğü çöven otundan yapılıyor ki çöven otu öyle her yerde bulunmuyor. Otlar 5 saat kaynadıktan sonra çıkan yeşil suyu da köpük olana kadar çırpılıyor. Şeker ve tarçınla tatlandırılıp servis ediliyor.26 görüntüleme