top of page

Samsun Rotası

Uzunluk: 8 Km

Süre: 1 Saat 42 Dk
 

Durak 1: Gazi Müzesi

Mıntıka Palas Oteli, 1902 yılında Jean İonnis Mantika tarafından bir otel olarak inşa edilmiştir. İki katlı olan yapının dış duvarları yığma tuğla, iç bölmeleri bağdadî olarak yapılmıştır. Mustafa Kemal Paşa Samsun'a çıktığında bu otelde kalmıştır. ​
Durak 2: Tütün İskelesi

Tütün İskelesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için adım attığı, Samsun'da bulunan bir iskele. Bugün İlkadım ilçesindeki Yabancılar Çarşısı'nın hemen önünde halka açık bir şekilde balmumu heykellerle süslenerek sergilenmektedir.
Durak 3: Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi binaları kentin demiryolu tarihi açısından ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Cumhuriyetten önce yabancı şirketler tarafından işletilen hatlar Cumhuriyet ile birlikte hızla devletleştirilmiş, yurdun önemli bir bölümü demir ağlarla örülmüştür. Demiryollarına gösterilen bu önem kurumun çalışanlarına da yansımıştır; bu büyük ve önemli kurumun personeline lojmanlar tahsis edilmiştir

Durak 4: Cerrahi El Aletleri ve Sağlık Müzesi

Müze binası 1926 yılında TCDD Lokomotif Bakım Onarım Atölyesi olarak Samsun-Sivas Demiryolu hattının Erken Cumhuriyet Dönemi yapılarından olup Samsun kent merkezinde kalan birkaç yapılardan biridir. Müzede sergilenen eserler genellikle 18. Ve 19. Yüzyıla aittir. Müzenin girişinde 18. Yüzyıla ait Hasta Sandalyeleri, Protez-Ortezler bulunmaktadır. Orta Aks ta yer alan eserler 19. Yüzyıl’a ait Ahşap Oda Sandalyesi, Komodin Lazımlık, Boşaltma Kapları,1900 yılına ait Termoforlar, 1920’lerde kullanılan Hijyenik Vajinal Şırıngalar, Baston ve Koltuk Değnekleri, Tartılar, Hasta Sandalyeleri, Masaj Aletleri Sırt Kaşıyıcıları, 19. Yüzyıla ait Mor Işın Makineleri Protez- Ortezler, Fıtık Bağları ve 1800’lerden kalma sedyeler bulunmaktadır. Salon 1 Genel Cerrahi Sergi Salonu olarak bilinmektedir.
Durak 5: Bandırma Gemi Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli bir rolü olan Bandırma Gemisi, 1878 yılında Glasgov'da "Trocadero" ismiyle inşa edilmiş ve sorasında Kymi adıyla uzun yıllar yük taşımıştır. 12 Aralık 1891 yılında batan gemi çıkarılarak onarılmış ve aynı yıl içinde yeniden yüzdürülmüştür. 19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun'a getirdikten sonra yine posta hizmetlerine devam etmiş ve 1924 yılında "Türkiye Seyrüsefain İdaresi" tarafından hizmet dışı bırakılmıştır.
Durak 6: Canik Oyuncak Müzesi

Canik Oyuncak Müzesi; "Geleneksel', 'fabrikasyon', 'yabancı', 'antik' ve 'yerli' kategorilerinde bine yakın oyuncağın yer aldığı Türkiye'nin en büyük oyuncak müzesidir. Müzede çocuklar hayal dünyalarını genişletirken, oyuncakların tarihi serüvenini de öğrenme imkanı bulmaktadır. Sergilenen eserlerden en eskisi 18'inci yüzyıla ait bir figür ve en yenisi ise 1982 yılına ait bir barbi bebektir.
 

⇊⇊⇊ Rota Önizlemesi ⇊⇊⇊


18 görüntüleme