top of page

Sivas'ın Mükemmel Lezzetleri


1.Sivas Köftesi

Sivas köftesinin en büyük özelliği düz ve yassı şekilde olmasıdır. Kıymalar yumurta beyazıyla beraber şekil verildikten sonra bir tavada yağsız olarak ya da ızgarada kızartılır. Sonrasında hazırlanmış olan domatesler ve biberler dilimlenerek beraber kızartılır.
2. Sivas Kebabı

Sivas mutfağının en sevilen lezzetlerinden biri olan Sivas kebabı, kuzu eti, patlıcan, biber ve domates ile hazırlanır. Özellikle kalabalık sofralarda yer verilen Sivas kebabı, bayram ve Ramazan ayının da vazgeçilmezidir. İsteğe göre kuzu yerine koyun eti de kullanılabilir.
3. Sivas Ketesi

Peynir ve patatesle yapılan bu hamur işi yemeğin üzerine yoğurt dökülerek servise hazır hale getiriliyor. Katmerin benzer bir versiyonu olan Sivas ketesi, börek kıvamında hazırlanan yapısı ile özellikle akşamüstü buluşmalarında ve çay sohbetlerinde yörenin vazgeçilmez lezzetler arasında yer alıyor.

4. Babiko

Sivas yöresinde en çok sevilen, özellikle misafir geldiği zaman yapılan Babiko, Sivasın farklı bölgelerinde farklı isimlerle anılır: Babikko, babuko, baviko, şir, babiko.

5. Etli Ekmek (Etli Pide)

Patatesli, çökelikli, pastırmalı olur. Üzerine konulan malzemesi yaptıran tarafından getirilerek pide şeklindeki hamur üzerine yayılması ile çarşı fırınlarında pişirilir. Halk buna “ekmek döktürmek” der. Pide hamurunun üzerine konulan malzemeye göre etli ekmek; patatesli, pastırmalı ve çökelikli/peynirli olarak adlandırılır.

6. Hingel (Sivas'in mantısı)

Hıngel her yörede farklı isimlerle ve şekilde karşınıza çıkar ama bu tarif Sivas'a özgü. Metez veÇerkes mantısı olarak tanınan hıngel, büyük taneli oluşu, patatesli veya kıymalı olarak hazırlandığı için biraz farklı.