top of page

Zonguldak


Karadeniz kıyısında bulunan şehir, özellikle limanıyla Türkiye'nin Karadeniz ülkeleriyle arasındaki deniz ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Türkiye'nin en zengin taşkömürü madenlerini barındırır.

Alan: 3.306 km²

Nüfus: 589.684


Zonguldak Gezilecek Yerler


1. Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası, Zonguldak'ın Üzülmez bölgesinde bulunan aktif bir damlataş mağarasıdır. Kollarıyla birlikte 3350 metre uzunluğunda olan Gökgöl Mağarası, Türkiye'nin en uzun onuncu mağarası ve 875 metrelik yürüyüş yolu ile de Türkiye'nin gezi alanı en büyük mağarasıdır.
2. Zonguldak Maden Müzesi

Maden Müzesi, Zonguldak ilinin yaklaşık 200 yıllık taşkömürü madenciliğinin hikayesini tanıtmak amacıyla kurulmuştur. Türkiye'nin ilk ve tek maden müzesidir. Taşkömürü madenciliğinin belgeleri, dönemin gelişmelerini yansıtan gazeteler, kullanılan aletler, iletişim araçları ve dönemin madencilik teknolojisi, taşkömürü ve kömür çeşitleri ile fosiller tanıtılmaktadır.3. Cehennemağzı Mağaraları

Cehennemağzı Mağarası, Zonguldak ili, Ereğli ilçesi merkezinde yer alan mağara. Antik dönemdeki adı Achelon Vadisi, Ayazma olan alandadır. Yan yana üç mağaradan oluşur. Birinci mağaranın giriş bölümünün tabanı bitki ve geometrik şekilli mozaik kaplıdır. İkinci bölümün doğu kısmında apsis kalıntıları bulunur.4. Filyos Kalesi

Zonguldak Filyos’ta bulunan ve Romalılar tarafından yapıldığı düşünülen Filyos Kalesi, kentin denize hakim bir noktası olan bir burun üzerinde kurulmuştur. Güçlü ve heybetli bir görünüm kazandırmak düşüncesiyle yapımında iri taşlar kullanılmıştır.
5. Karadeniz Ereğli Müzesi

1998 yılından bu yana Halil Paşa Konağı adlı tarihi yapıda Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir arkeoloji ve etnografya müzesi olarak hizmet verir.
33 görüntüleme